Didžiausias Vilniaus miesto potvynis

2008 m. gruodžio 16 d. Valentina paskelbė kategorijose: FAKTAI, SENOJO VILNIAUS VAIZDŲ KAITA, VILNIUS

Sveiki visi kas domisi Vilniaus universiteto ir miesto istorija!

1931-potvynis

Šį kartą nusprendžiau parašyti apie didžiausią stichinę nelaimę Vilniaus mieste. Galbūt siužetas nėra pats linksmiausias, bet, manau, pasižiūrėti bus visai įdomu ir naudinga.

1931-potv

Taigi, 1931 metų balandžio 28 dieną buvo užfiksuotas aukščiausias kada nors buvęs miesto istorijoje vandens lygis – 825 cm (kažkur apie trečią standartinio daugiabučio aukštą). Atšilus orams Neris, kaip ir kasmet patvino. Tik šį kartą, upė, išėjusi iš krantų, pradėjo užlieti žemesnes Vilniaus miesto gatves. Gyventojai dar tikėjosi, jog tuo viskas ir pasibaigs, bet vanduo nenustojo kilti. Pasak geologų, toks potvynis, koks buvo 1931 m., būna tik kartą per šimtmetį. Vanduo apsėmė Katedros aikštę, Arkikatedros požemiai buvo užlieti iki lubų. Tarp namų gyventojams teko plaukti valtimis.

1931-vil-potv

1931 m. potvynis visiškai atkirto dabartines T. Vrublevskio, Tilto, Žygimantų gatves, apsėmė Antakalnio ir Žvėryno rajonus, suardė ar nusinešė apie 4 000 trobesių.

potv-vilniuje-1931-m

Vandeniui užliejus Katedros požemius, suskilo sienos. 1932 – 39 m. vyko jos restauracija. Tačiau būtent šios tragedijos dėka buvo rasti karaliaus Aleksandro bei Žygimanto Augusto žmonų – Elžbietos ir Barboros Radvilaitės palaikai!

ruscicas-piesia-barboros-palaikus

F. Ruščicas piešia B. Radvilaitės palaikus.

Katedros restauravimo metu, jie buvo perkelti į specialiai įrengtą mauzoliejų po Šv. Kazimiero koplyčia.

potvinis-1931

2006 m. balandžio mėnesį „Lietuvos pašte“ buvo atidaryta 75-osioms Didžiojo Vilniaus potvynio metinėms skirta paroda, sulaukusi didelio susidomėjimo. Joje buvo pristatytos anų laikų nuotraukos.

Šį kartą tiek,

Valentina.

052704_4_b

Rašydama pranešimą naudojau:

http://wwwvpgt.lt/~ugm/index2.php?option=com_docman&gid=30&Itemid=44

http://www.mokslai.lt/referatai/referatas/27260.html

http://www.post.lt/lt/?id=117&news=282

http://www.post.lt/files/Menrastis/laikr2006_5(71).pdf

http://geo.lt/metrastis/35/PDF/20-32.pdf

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_katedra

http://www.alfa.lt/straipsnis/151146

http://www.vilnius.skynet.lt/navodnenie.html

Komentarai
 1. Skirmante parašė:

  Valentina, super tema ir nuotraukos;)
  Beje, antroje nuotraukoje bandziau identifikuoti, kuris ten Vilniaus tiltas apsemtas. Zaliasis?

 2. walentina parašė:

  Aciu, Skirmante 🙂
  Taip, tai yra Zaliojo tilto nuotrauka. Kazkada jis buvo kitoks, kaip matyti 🙂 Tai, aisku, nebuvo pirmo tilto vaizdas, jis daug kartu keite savo isvaizda 🙂 Tokiu tiltas buvo kazkur XIX a. pab. XX a. pirmoje puseje.

 3. Skirmante parašė:

  Na, sitoj nuotraukoj jis kiek primena dabartini Karaliaus Mindaugo tilta pagal forma ir tureklu auksti 🙂 Bet nefaina turetu but eit per tilta, kai kojas vanduo skalauja.. brrr…

 4. Skirmante parašė:

  O trecioj nuotraukoj tikriausiai MAB’o kampas Zygimantu gatvej?

 5. walentina parašė:

  Tai, treciojoje nuotraukoje yra vaizdas nuo Gedimino kalno i apsemta Vilniu, kaip tik i ta puse, kur nuo 19 a.II puses yra LMAB (Beje, kazkur maciau nuotraukas kaip ji state, grazus reginukas 🙂
  O Zaliasis tiltas graziausias, tikriausiai, buvo 16 a. pab. Tada jis turejo atrodyti kazkaip panasiai i Florencijos tiltus, su krautuvelemis ant jo.
  Bet, manau, apie Zaliaji tilta parasysiu i bloga po svenciu 🙂

 6. troy parašė:

  Gerai pamenu kad ant Vrublevskio gatvės atrodo namo numeris 6 sienos buvo iki kokių 1991 metų atminimo lentutė tam potvyniui pažymėti. Bjauru kad ją kažkas nufirfino.
  Pamenu mažas eidavau ir matuodavau pagal ją savo ūgį. Paskęsčiau aname potvynyje ar ne.

 7. Skirmante parašė:

  Nu va, isdiskutavom nauja tema blogui;)

 8. walentina parašė:

  Atsakant i „troy“ komentara, tai numaniau, jog kazkur turetu buti ano potvynio lygi vaizduojanti zyme, tik nezinojau kur tiksliai. Aciu uz info 🙂 Visuose miestuose, per kuriuos teka tam tikro didzio upes dedamos tokios zymes. Kai lankiausi Peterburge, jos tikrai yra ir gan matomose vietose. Turistams tai savotiska atrakcija pasiziuret, nusifotografuot.
  O tai dabar tos lenteles jos jau nebera? Kuria diena, einant namo reiks butinai paieskot 🙂

 9. Grippen parašė:

  Vandens pakilimo žymė niekur nedingo. Tiesiog tai ne lentelė o iškilimas ant Mokslų Akademijos bibliotekos akmeninio fasado, pakeliui lik katedros.

 10. walentina parašė:

  O ja lengva surasti? Siandien tikrai pabandysiu paziuret, eidama namo…

 11. Valentina parašė:

  Kaip ir zadejau, vakar ieskojau iskilimo ant MAB. Arba nezinojau ko ieskau, arba jos ten nera, nes taip ir nepamaciau. Plytu daug, bet kuri zimi potvini nesuprasi. Vienoje vietoje is „Tylos kiemelio“ truksta plytos, atrodo. Arba ideta juoda plyta. Bet taip ir nesupratau, ar cia tas, ko ieskojau…

 12. Grippen parašė:

  Na kaip dar paaiskinus… va isejus pro centrines MAB duris ir pasukus į dešinę iš pradžių reikia nusileisti iki gatvės lygio, ar ne? O vos nusileidus – nesukant į jokius kiemelius, pasisukti į sieną, nuleisti galvą kiek žemiau ir gerai įsižiūrėjus tikrai nesunku pamatyti akmenyje iškaltus skaičius 1931 ir po jais esančią, pakilusio vandens lygį rodančią liniją.

 13. walentina parašė:

  Vakare pabandysiu antra karta 🙂

 14. walentina parašė:

  Taip, ieskojau ir radau 🙂 LMAB tikrai turi zyme iki kurio lygio buvo pakiles 1931 m. potvynis. Pirmakart ieskojau auksciau, tarp plytu, o ji iskalta baziniam lygyje – akmenineje plytoje (kazkur juosmens srityje).

 15. troy parašė:

  Tebetvirtinu, kad potvynio žymė buvo ir ant Vrublevskio 6. Ką aš durnas, neatsimenu.

 16. walentina parašė:

  Galbūt 🙂 Aš raday tik tą žymę ant LMAB. Man irgi atrodo, kad vaikystėje ten mačiau. Bet, kadangi tai buvo vaikyste, galiu ir klysti 🙂

 17. leonardas parašė:

  sutinku su troy, pamenu is vaikystes. lentele buvo, su data ir raudonos spalvos lygmeniu, dabar jos nebera. atleiskite, kad rasau be lietuvisku rasmenu, neturiu galimybes siuo metu.

 18. walentina parašė:

  Rašmenys ne taip svarbu, svarbu, kad rašote 🙂

 19. Tania parašė:

  norejau paklausti, o kur rasti info, apie zaliojo tilto architektura?

 20. walentina parašė:

  Priklauso kokio laikotarpio architektūra Jus domuna 🙂 Šiaip pasižiūrėkite įvairių laikotarpių architektūros tyrimus, arba architekto kūrinių tyrimus. Kažką turėtumėte rasti.

 21. Tania parašė:

  Aciu Valentina, jau ziurejau ta, bet mazai radau informacijos, o labiausiai domina Jekaterinos II paminklas, pastatytas Katedros aiksteje, taciau apie ji radau Vlado Dremos knygoje, taciau man norisi placiau apie ji suzinoti, kadangi bakalaurini darba rasau butent apie Jekaterina II, tai noriu savo darbe, sieti ir Lietuvos varda, gal apie tai kazka patartumete. Is anksto dekoju 🙂

 22. walentina parašė:

  Kadangi šia tema dar tiksliai nieko neieškojau, tai sunku duoti tikslų atsakymą. Galiu pasakyti kaip aš daryčiau: ieškočiau informacijos apie architektą. Jeigu rašyčiau bakalaurinį, nueičiau į Lietuvos valstybės istorijos archyvą ir paieškočiau miesto planų, nutarimų ar dar kažkokios medžiagos apie tai. Jie turi daug 19 a. medžiagos, tik nežinau kokiose fonduose, reikėtų paprašyti pagelbėti darbuotojų. Archyvo fondų pavadinimai yra – http://www.vilnius.skynet.lt/fondy.html Net nežianau ką daugiau ir pasiūlyti 🙂

 23. Tania parašė:

  Aciu uz patarima, juo tikrai pasinaudosiu, kazkaip visiskai pamirsau archyvus 🙁 Apie architekta, as jau iskapsciau, kad tai buvo M. Antokolskis, ieskojau architekturiniu aprasymu butent apie Gedimino aikste, ten yra siek tiek informacijos 🙂 Dar karteli Aciu 🙂

 24. walentina parašė:

  Prašom 🙂 Reikėtų tikrai pažiūrėti archyvuose. Ieškokite įvairiom kalbom, bet protokolai ir visokie miesto Dūmos, policijos ar pan. nutarimai turėtų likti. Dar paieškokite ką rašė laikraščiai tų metų apie paminklo atidarymą, tai turėtų būti svarbu.
  Atskirai dar paimkite kokio A. Kirkoro „Pasivaikščiuojimus po Vilnių“, Dobrianskį (jis yra net perkeltas į internetą, mačiau kažkur šiame puslapyje http://www.russianresources.lt/archive/) kitus anų laikų šaltinius, gal rasit 🙂

 25. Anonimas parašė:

  Ačiū man labai padėjo:))

 26. Giedre parašė:

  Laba diena,
  Gal žinote kiek laiko truko potvynis? Labai smalsu.

Parašykite komentarą