Ar žinojote, kad…

2008 m. lapkričio 20 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD...

Sveiki,

Atnaujinu gidų blogą eilinių faktų apie Vilniaus universitetą rinkiniu. Šį kartą nusprendžiau praskaidrinti tekstą ne Universiteto ansamblio, bet knygų viršelių nuotraukom, kurias visai netyčia radau internete. Tikiuosi Jums patiks 🙂 Taigi, ar žinojote, kad …

hans-kleefeld-design

… 1728 m. istoriko Joachimo Lelevelio senelis Henrikas Lelevelis gavo filosofijos magistro diplomą, prie kurio buvo pritvirtintas vaškinis akademijos antspaudas, naudotas beveik du šimtmečius, kol XVIII a. antroje pusėje buvo padarytas naujas puošnus barokinis antspaudas? Jis atrodė taip – raudoname fone laurų vainiko viduryje įspaustas Vytis, apie kurį yra įrašas „Almae Akademiae et Univer.[sitas] Vilnen.[sis] soc.[ietatis] IESU“.

christopher_shaw-for-mister-pip-by-lloyd-jones

… kad 1842 m. A. B. Jocheris paskelbė naują akademijos antspaudą: apvalaus skydo centre – Vytis su jėzuitų monograma skyde? Jį supa laurų vainikas su rektoriaus biretu viršuje. Apie jį – aštuoni herbai: viršuje – popiežiaus Grigaliaus XIII, apačioje – Vilniaus vyskupo Valerijono Protasevičiaus. Kairėje pusėje iš viršaus į apačią – karalių Stepono Batoro, Stanislovo Augusto Poniatovskio ir kunigaikščių Sapiegų, dešinėje – karaliaus Žygimanto Augusto monograma skyde, karalių Vazų, kunigaikščių Radvilų herbai. Skydo pakraštyje įrašas – „ALMAE ACADEMIAE ET UNIVERSITATIS WILNENSIS SOCIETATIS IESU“.

faith_shannon-for-the-gathering-by-anne-enright

 … kad Lietuvos Vyriausiosios mokyklos herbo pagrindas – karališko antspaudo fone vadinamasis prancūziškas skydas? Jo viduje – Vytis, tik raitelio skyde vietoje dvigubo kryžiaus – karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio monograma „S. A. P.“ su karūna. Viršuje apsiaustą vainikuoja Vytauto kepurė. Herbą supa lauro lapų vainikas su rektoriaus biretu viršuje. Jame kaspinas su įrašu: „Schola princeps Magni Ducatus Lituaniae“. Aplink laurų vainiką iš vidinės pusės – smulkių perlų vėrinys.

peter_jones-for-on-chesil-beach-by-ian-mc-ewan

… kad Skapo g. ir Pilies g. 11 viename iš pastatų rūsių veikė kino salė?

… kad varpinė pastatyta sudegusio vikariato namo vietoje? Ankstesnę varpinę, stovėjusią prie pietinės bažnyčios sienos, jėzuitai perdirbo į laiptus, vedančius į bažnyčios palėpę.

… kad L. Gucevičiaus kiemelio rūsiuose prieš švenčiant Vilniaus universiteto 400 metų sukaktį buvo įrengtas studentų teatras?

fleurs

… kad 1762 ar 1763 m., per Šv. Jonų bažnyčios rytų frontono rekonstrukciją, ant išorinės Pilies gatvės sienos apatinėje dalyje, abipus Chrebtavičių memorialinės lentos, buvo nutapyti 2 dideli istoriniai paveikslai? Viename vaizduojama egzekucija – rusų kariuomenės vado Danilos Myšeckio nukirsdinimas Rotušės aikštėje 1661 m. Kitame – Vilniuje 1710 m. siautėjęs maras. 1818 m. generalgubernatoriui A. Rimskiui – Korsakui pareikalavus, rektorius Simonas Malevskis pasirašė potvarkį uždažyti bažnyčios rytų fasado paveikslus. 1978 m. restauratoriai patikrino jų būklę ir paliko uždengtus, nes sovietų valdžiai jie buvo nepriimtini.

rachel-ward-sale-for-darkmans-by-nicola-baker-4-estate

… kad Šv. Viktoro altoriuje esančiame karste buvo saugomos III a. nukankinto Šv. Viktoro palaikai? Šventojo galvą puošė spalvotų kaspinų vainikas, kūną dengė siuvinėti žydros spalvos drabužiai, pirštinės ir kojinės, megztos iš sidabro gijų. Karste buvo krištolo indelis su šventojo krauju. Kaip jis pateko į Šv. Jonų bažnyčią (ar iš Pranciškonų bažnyčios, ar iš kitur) ir kur buvo perkeltas nėra patikimos informacijos.

stephen_conway-for-the-reluctant-fundamentalist-by-moshim-hamid1

… kad jėzuitų Kolegijos rūmuose buvo 2 iš miesto atvesti čiaupai, per kuriuos nuolatos tekėdavo vanduo?

Pagarbiai,

Valentina. 

Faktai surinkti iš:

Čaplinskas A. R. Vilniaus gatvių istorija. Šv. Jono, Dominikonų, Trakų gatvės, Vilnius, 1998.

Čaplinskas A. R. Vilniaus gatvių istorija. Pilies gatvė, Vilnius, 2005.

http://www.vu.lt/site_files/Spectrum/Spectrum_1.pdf

 http://www.vu.lt/site_files/Spectrum/Spectrum_9.pdf

Komentarų nėra

Parašykite komentarą