Vilniaus universiteto rektoriaus ir profesorių apranga

2008 m. lapkričio 11 d. Valentina paskelbė kategorijose: VILNIAUS UNIVERSITETAS

Šį kartą nusprendžiau parašyti apie Vilniaus universiteto rektoriaus ir profesorių aprangą. Informacijos radau nedaug, bet įdomios. Taigi, skubu Jums pristatyti, ką man pavyko sužinoti. Tikiuosi, bus įdomu!

lietuvos-aukstuju-mokyklu-rektoriu-drabuziai

Lietuvos Aukštųjų mokyklų rektorių drabužiai.

Oficialiu Vilniaus universiteto rektoriaus, profesorių ir mokslo daktarų drabužiu buvo toga. Dailės žodynas (Dailės žodynas, VDA leidykla, Vilnius, 1999) nurodo, jog toga tai: 1) Senovės romėnų vyrų ir moterų viršutinis drabužis, kuriuo nuo pečių iki kulnų buvo apvyniojamas kūnas, paliekant dešinę ranką laisvą; 2) Iškilmių drabužis: ilgas tamsus apsiaustas, nuo Viduramžių vilkimas teisininkų ir universiteto profesorių.

toga_illustration

Patys romėnai nuo I a. pr. Kr. togas pradeda dėvėti tik per iškilmes. Jau pirmuosiuose Europos universitetuose susiformavo tradicija vilkėti togas. Taigi, ir Vilniaus universitete rektorius, profesoriai ir mokslų daktarai privalėjo vilkėti togomis.

toga

Rektoriaus toga buvo siuvama iš karmazino (tamsiai raudonas gyvulinės kilmės dažas, išreiškiantys kilmingumą ir bajorišką teisę) spalvos aksomo, pečius iki alkūnių gaubdavo pelerina, apsiūta auksiniais galionais, susegama auksinėmis sąsagomis, pasiūta iš tokios pat spalvos medžiagos kaip ir toga, bet iš viršaus pamušta balta tafta (lygiu plonu natūralaus šilko audiniu). Nuo P. Skargos laikų ši pelerina pereidavo iš vieno rektoriaus kitam.

toga1

Profesorių togos buvo siuvamos iš vietinės gamybos vilnonio ryškiai raudonos spalvos audinio, skraistė – iš raudonos spalvos aksomo, pamušta balta tafta, apsiūta auksiniais galionais, užsegama auksinėmis sąsagomis.

pirmojo_st__batoro_un-to_senato_apranga

Pirmojo Stepono Batoro universiteto Senato narių apranga.

Daktarų togos buvo siuvamos iš vilnonio juodos spalvos audinio, skraistė ir biretas – iš raudonos spalvos aksomo.

Rektoriaus galvos apdangalas – biretas – būdavo aksominis, ryškiai raudonos spalvos, apsiūtas auksiniais galionais su šilkiniu tokios pat spalvos spurgu ant viršaus. Kiekviena rektoriaus drabužių detalė, spalva, medžiaga buvo paremta sena istorine tradicija.

st__batoro_humanitariniu_mokslu_fak__dekano_jano_otrebskio_apranga

Stepono Batoro universiteto laikų Humanitarinių mokslų fakulteto dekano Jono Otrebskio apranga.

Vilniaus universiteto rektoriai ir profesoriai jėzuitai, vilki kuklius apdarus. Tai galima matyti išlikusiose freskose, paveiksluose ir kituose šaltiniuose. Universiteto bibliotekos Smuglevičiaus salėje esanti XVII a. freska atspindi anų laikų profesorių apdarus.

2

Rektoriaus P. Skargos XVII a. tapytame portrete, jau matome raudono aksomo, auksiniais galionais apsiūtą togą ir baltą skaraištę.

7

St. Kostkos koplyčioje esanti freska, vaizduojanti Vilniaus universiteto rektorių.

Vilniaus universitete togos išsilaikė iki pat jo uždarymo 1832 m.

rektoriaus_jono_kubiliaus_apranga_1980

Rektoriaus Jono Kubiliaus apranga, 1980.

Dabartinė Universiteto rektoriaus toga savo istoriją pradeda nuo prof. R. Pavilionio rektoriavimo laiku. Gavęs kvietimą dalyvauti Bolonijos universitete (Italija) vykstančioje rektorių konferencijoje, suskubo pasirūpinti toga, kuria turėjo būti pasipuošęs.

rekt__prof__r__pavilionis_apie_19921

Rektorius prof. R. Pavilionis apie 1992 m.

Togą pasiūti apsiėmė dalininkė Irena Vabalienė. Pati toga ir pelerina buvo pasiūtos pagal Jono Kazimiero Vilčinskio paveikslą. Priekyje – odos mezginiai, kuriuose pavaizduotas išminties arba žinių medis – lapas, žiedas, vaisius. Kepurė pasiūta pagal išlikusį originalų modelį. Papuošalas taip pat originalus – jį pagal seną formą išliejo J. Burneika.

daktarai

Apdaras buvo sukurtas 1991 m., kai po Lietuvos Respublikos atkūrimo buvo praėję tik metai. Togos autorė mini, jog tuomet buvo galima rasti tik juodos, pilkos ir rudos spalvų medžiagų. Raudonas rektoriaus togos pamušalas buvo specialiai gamintas Kauno tekstilės institute. Sunkiausia buvo surasti aksomo kepurei – jis turėjo derėti prie togos pamušalo. Dailininkė tekstilininkė sukūrė ir Vilniaus universiteto Senato narių aprangą, bei išsiuvinėjo Vilniaus universiteto vėliavą.

Valentina

Rašydama straipsnį naudojau:

• Dailės žodynas, VDA leidykla, Vilnius, 1999.
  • Gricius V., Vilniaus universiteto regalijos,

• Urbaitytė K., Kaip sukurta dabartinė rektoriaus toga?

Komentarų nėra