Ar žinojote, kad…

2008 m. spalio 21 d. Valentina paskelbė kategorijose: AR ŽINOJOTE, KAD...

Šv. Jonų bažnyčios sietynai.

… kad Šv. Jono g – vė viena seniausių Vilniuje ir mininma nuo 16 a. vid. (S. Johangasse)?

Šv. Jono gatvė 1910 m.

… kad prie Šv. Jonų bažnyčios – Šv. Jono ir Pilies gatvių sankryžoje – buvo turgavietė? Anot padavimų, Šv. Jonų bažnyčia pastatyta turgavietės kampe, ant nežinomo pagonių dievo šventyklos griuvėsių.

… kad tame pačiame Pilies ir Šv. Jono gatvių kampe, prie bažnyčios prisišliejusioje gyvenamojoje patalpoje kurį laiką buvo katafalkų sandėlis, bažnyčios tarnų gyvenamosios patalpos, 20 a. vid. kūrėsi įvairios dirbtuvės? Nuo aštunto dešimtmečio iki mūsų dienų veikia suvenyrų parduotuvė.

Šv. Jono gatvė apie 1912 m.

… kad 1430 m. buvo organizuota Šv. Jono Krikštytojo brolija, kurios nariais tapo vadovaujantys magistrato pareigūnai, garsūs Vilniaus patricijai? Brolija rūpinosi bažnyčios statyba ir remontais, tvarkė bažnyčios lėšas.

… kad iki 1939 m. bažnyčios klebonas Julius Aloyzas Elertas dalį bažnyčios patalpų buvo išnuomojęs Vaclavai Boneckai? Ji patalpoje po zakristija įrengė kavinę – barą „Sargybinė“ (Placowka), kurioje prekaiudavo vaisiais ir saldainiais, svečius vaišindavo kava, arbata ir stipresniais gėrimais.

Šv. Jono gatvė 1939 m. Z. Vrzesniovskio nuotrauka.

… kad po 1640 m. rugpjūčio mėnesį iškilmingai minėtų jėzuitų ordino įkūrimo šimtųjų metinių buvo pastebėta, jog jėzuitai savo valdomojoje bažnyčioje neturi savų šventųjų altorių? Netrukus Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Mergelių altorius buvo rekonstruotas į Šv. Pranciškaus Ksavero altorių. Rekonstrukciją fundavo Vilniaus pirklys Mikalojus Simaška.

… kad jėzuitų bažnyčiose egzistavo laidojimo požemiuose tvarka? 1617 m. jėzuitų cirkuliare rašoma: „Tituluotų ir su pasižymėjimo ženklais ponų palaidojimai mūsų bažnyčiuose neturi kristi į akis, bet jei kas nors to labai trokštų, tegu kreipiasi į ordino generolą, o jis spręs, ar galima tai leisti, ir kuriam laikui. Bet nedraudžiama pastatyti mirusiam antkapį, atminimo lentą keletai dienų ar mėnesių“.

… kad varpinė, minima 1602, 1608, 1610 m. dokumentuose, buvo statoma magistrato lėšomis? Senoji varpinė jėzuitų buvo paversta laiptais į bažnyčios prieangį ir bobinčiaus antruosius aukštus, kur gyveno varpininkai ir sargai, o žiemomis buvo krikštijami kūdikiai.

 … kad XIX a. pr vykusios rekonstrukcijos metu buvo išvalyti visi bažnyčios požemiai, o mirusiųjų palaikai buvo surinkti į vieną didelį rūsį (po choru) ir užmūryti? Liko tik kriptos sienose ir koplyčiose, šeimų mauzoliejai, dalis paminklinių lentų.

… kad Šv. Jonų bažnyčios vargonai pastatyti taip, kad galėtų būti atliekamos įvairesnis repertuaras: nuo baroko iki šiuolaikinių vargonų kompozicijų? Juos restauravo R. Gučo vadovaujama Vilniaus vargonų dirbtuvė.

kad per I Pasaulinį karą traukdamasi rusų armija išvežė visus Šv. Jonų bažnyčios varpus? 1955 – 1957 m. varpinė buvo suremontuota: atstatytas šalmas ir dekoratyvinės vazos, įkeltas garsaus Vilniaus varpų meistro Jono Delamarso 1975 m. nulietas barokinis, žalvarinis varpas. Jis skirtas Šv. Mykolo bažnyčiai, kurį laiką kabojo Rasų kapinių koplyčioje.

šv. Jonų bažnyčios sietynai.

… kad Didysis Šv. Jonų bažnyčios altorius buvo pastatytas 1590 m. Lietuvos maršalkos Alberto Vaitiekaus Radvilos lėšomis ir po 1827  -1828 m. K. Podčašinskio rekonstrukcijos liko nepaliestas? Manau, kad tai buvo vienas iš išlikusių senosios bažnyčios altorių, nes dabartinis Didysis altorius buvo surinktas. 

Pagarbiai,

Valentina

Faktai surinkti iš:

Bulota J. Švento Jono valdose. Iš Vilniaus universiteto istorijos//Universitas Vilnensis, Vilnius, 2005 lapkritis, p. 13.

Čaplinskas A. Vilniaus gatvių istorija. Pilies gatvė., Vilnius, 2005.

http://www.vilnensis.vu.lt/news/174/32/Pazinkite_instrumentu_karaliu/

 

Komentarai
 1. elona v. parašė:

  Aš žinau mažai, todėl įdomu. Beje, prizo už surastą vaizdą, atspindintį Lituanistikos koridoriaus transformacijas nusipelno Aida- ji surado J.Bulhak nuotrauką albume „Spojrzenia na Wilno“. Akivaizdūs pokyčiai:)

 2. walentina parašė:

  Labai smagu, kad blogas skatina ieskoti ir atrasti!
  Pasistengsiu gaut si albuma ir nuskenuoti nuotraukas, kad visi galetu matyti sia transformacija 🙂
  O prizas tikrai pelnytas ir turi buti iteiktas Aidai 🙂

 3. kolege parašė:

  Dekoju uz informacija, buvo labai idomu skaityti.

Parašykite komentarą