Filologijos fakulteto laikrodis

2008 m. rugsėjo 29 d. Veronika paskelbė kategorijose: FAKTAI, NUORODOS, VILNIAUS UNIVERSITETAS

Viename iš straipsnių buvau įdėjusi Filologijos fakultete esančio laikrodžio nuotrauką. Gražinos C. dėka gavau nuorodą į Nijolės Bulotaitės straipsnį ir galiu papasakoti apie jį kai ką plačiau 🙂

Vilniaus universiteto leidžiamame žurnale Spectrum (1/2005) yra N. Bulotaitės straipsnis „Menininkas iš Vilniaus, sužavėjęs amerikiečius“, kuriame rašoma apie menininką Paulių Lantuchą, sukūrusi šį laikrodį. Tai buvo gana žinomas Lietuvoje menininkas, dirbęs įvairiuose srityse: kūrė grafikos darbus, medalius, iliustravęs knygas ir žurnalus. Jis išgarsėjo ir kaip puikus juvelyras.

Šis laikrodis buvo paskutinis menininko darbas Lietuvoje. Jis buvo sukurtas 1978 m., bet oficialaiai įmūrytas 1979 m., Universitetui švenčiant 400 gyvavimo metus. Tų pačių metų rudenį autorius išvyko į JAV. Laikrodis buvo sukurtas doc. Albino Kentros prašymu. Anot paties autoriaus, tai buvo sudėtingas užsakymas, nes oficialios liejyklos tokiems dideliems liejiniams Lietuvoje nebuvo, o privatus verslas dar nebuvo tiek išvystytas. Kai kurios dalys buvo lietos pas skulptorių Petrą Garšką, Dailės institute, kitos – pas seną meistrą Marianą. Laikrodis nulietas iš labai atsparios techninės bronzos, o iš Dailės kombinato oficialiai teko pirkti labai brangius prastos bronzos briketus, kad niekas neprikibtų. Laikrodžio viduje yra du mechanizmai – vienas varo laikrodį, o kitas yra atsarginis. Jie buvo gauti neoficialiai iš menininko pažįstamų, kurie dirbo miesto apšvietimo centre.

Nesenai, lankydamasis Vilniuje, menininkas pastebėjo, kad laikrodžiui nuimtos rodyklės. Kaip paaiškėjo, tai buvo padaryta dėl to, kad jos buvo per sunkios ir laikrodis vėlavo. Todėl menininkas pažadėjo pagaminti naujas, lengvesnes rodykles.

Pats menininkas net ir po 25 metų laiko šį kūrinį vienu iš geresnių savo darbų.

Plačiau apie P. Lantuchą ir jo kūrinius galite pasiskaityti http://www.vu.lt/site_files/Spectrum/Spectrum_2.pdf

Komentarų nėra