Sveiki,

Vilniaus universiteto observatorijai skirta nemažai leidinių. Kiek mažiau žinome apie jos bokštus. Nors esu iš tų, kurie labai bijo aukščio ir, greičiausiai, niekada nepamatysiu kaip atrodo ansamblis iš viršaus, nusprendžiau pagerbti mūsų bokštelius trumpu pasakojimu. Tai turėtų būti nuotaikingas pristatymas, gausiai papildytas vizualia medžiaga, tad tikrai nenuvargins. 🙂

Bokšteliai  buvo pradėti statyti kartu su Universiteto observatorija 1753 m. 

Kaip jie turėjo atrodyti galima matyti Universiteto observatorijos fundatorės Elžbietos Oginskytės – Puzinienės rankose laikomame projekte.

P. Benua XIX a. pradžios litografijoje matyti, kad bokšteliai nei kiek nepasikeitė nuo savo pastatymo. Žinoma, kad vakarinis bokštas buvo perstatytas tik 1838 – 1842 m., bet 1876 m., kilus gaisrui, jis sudegė. Po gaisro jis buvo dar labiau pažemintas.

Toks bibliotekos kiemas buvo XIX a. viduryje. Taip atrodė vakarinis bokštas po gaisro. Tačiau, atkreipkite dėmesį, kad ir rytinis bokštas nebe toks koks buvo. Jo viršutinė dalis irgi pažeminta, nebėra smailaus kupolo. Jokios informacijos apie bokštelio pažeminimą neradau, tad galima tik numanyti apie jo laikiną perstatymą.

Šiš akvarelinis piešinys parodo XIX a. II ketvirčio observatorijos bokštus. Rytinis bokštas laikinai atgauna savo vėjarodę ir sferas. 

O štai tokius bokštus nufotografavo S. F. Fleury XX a. pradžioje (po 1903 m.). Matosi, kad rytinis bokštas vėl yra pažemintas. Nebėra kupolo ir smailės. Jie dingo iš rytinio bokštelio kompozicijos visam šimtmečiui.

Štai tokį vaizdą 1913 m. pamatė pro savo fotoaparato objektyvą J. Bulhakas.

 

Toks rytinis bokštelis buvo Sovietmečiu (1952 m. nuotrauka). Vakarinis bokštelis liko beveik nepasikeitęs.

 

Šioje nuotraukoje užfiksuotą Universiteto fasadą galima buvo matyti prieš švenčiant 400 – sius jubiliejinius gyvavimo metus (1979 m. nuotrauka).

Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, 1990 m. rytinis bokštas buvo restauruotas. Architektai A. Švabauskienė ir A. Gvildys parengė rytinio bokšto sienų šalia kupolo ir smailės virš kupolo, kur pavaizduotas Protosevičių herbas, vėjarodė su jėzuitų monograma ir vainikuojančiu kryžiumi, atstatymo – restauracijos projektą. 1995 m., restauruojant Baltąją salę, buvo restauruoti ir bokšto laipteliai.

Tokia Universiteto observatorija buvo 1995 m. baigus restauravimą.

Tokį bokštelį mes matome kiekvieną dieną 🙂

O tai mato tik tie, kas išdrįsta užlipti iki pat viršaus…

Štai tokia mūsų observatorijos bokštų istorija, užfiksuota amžininkų darbuose. Tikiuosi, kad Jums patiko šis vizualus pasakojimas 🙂

Pagarbiai, Valentina

Ruošdama pristatymą naudojausi:

Nuotraukos skenuotos iš:

ALMA MATER VILNENSIS. Vilniaus universitetas fotografijose. Leidynis, skiriamas Vilniaus universiteto 425 – erių metų sukakčiai, Daigai, Vilnius, 2004.

Vilniaus universiteto rūmai, leidykla „Vaga“, 1979 m.

 Tekstas:

N. Bulotaitė, Vadovas po senuosius Vilniaus universiteto rūmus, 2004.

http://www.ausis.gf.vu.lt/mg/nr/2000/03/3vub.html

 http://www.mb.vu.lt/kiemeliai/vu/izangalt.html

http://www.vilnensis.vu.lt/archyvas/nr-29/observ.html

http://www.astro.ff.vu.lt/lt/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=37

http://www.jesuit.lt/modules.php?name=News&file=article&sid=10

Komentarų nėra

Parašykite komentarą