Paveldo pristatymas…

2008 m. rugsėjo 15 d. Veronika paskelbė kategorijose: INFORMACIJA UNIVERSITETO GIDAMS, PRAKTINIAI PATARIMAI

Sveiki,

Ilgai galvojau, ar verta rašyti šia ne visai malonia tema ir, vis tiktai, nutariau tai padaryti. Čia yra daugiau mano pasvarstymai, negu konkreti informacija. Jei esate kitokios nuomonės apie mano aptariamą įvykį – rašykite, su mielu noru išklausysiu visus.

Taigi, problemos esmė – ką mes turėtume pasakoti užsienio šalių turistams, o ką turėtume nutylėti? 

Tik pradėjus dirbti Vilniaus universiteto bibliotekoje (dar iki savo pirmos ekskursijos po ansamblį) stebėjau rusų turistų grupę su gidu (tikrai universiteto darbuotoju), kuriems buvo pasakojama apie Didžiajame kieme esančias freskas. Reikėtų pasakyti, kad turistai, greičiausiai, buvo studentai iš kažkurio Sankt – Peterburgo universiteto ir nemažai klausinėjo apie istorinius bei teisinius aspektus (domėjosi karalių rinkimais LDK, valdžios galiomis ir pan.).  Labiausiai mane supykdė tai, kad apie Stanislovo Augusto Poniatovskio freską buvo papasakota neaiškios kilmės legenda, neturinti jokių rimtų įrodymų. Asmeniškai aš ją girdėjau pirmą kartą. Trumpai: freskos fone matosi senos lenkiškos Piastų dinastijos sostas, kuris buvo išgabentas į Rusiją po to, kai Stanislovas Poniatovskis nesugebėjo nuslopinti sukilimo Lietuvoje ir tuo labai supykdė Jekateriną II. Norėdama atkeršyti ir pažeminti  favoritą, jį liepė pragręžti soste skylę ir įrengti jame tualetą. Bet, moralas yra toks, kad yra kažkokia „aukštesnė jėga“, kuri „atkeršijo“ imperatorienei ir ji, kęsdama didžiulius skausmus, mirė minėtajam soste, tai yra tualete (moralas yra toks – negalima niekinti senų vertybių). Detaliau galite pasiskaityti http://www.ap7.ru/paradoksi/ljubov_i_nenavist_ekateriny_velikoj.html .

Patikėkite, išgirdus tai, iškart kibau į darbą. Ne vieną valandą ieškojau kokios nors užuominos, ar tai gali būti tiesa ir ar tai patvirtina koks nors šaltinis. Jokio rimto patvirtinimo neradau. Bet, susidūriau su kitokia tikrove. Rusų blogai nemažai pasakoja apie minėtą legendą ir jiems nereikia jokių įrodymų, tai savaime tampa faktu. Tiesa, moralo dažniausiai nemini, mini tik tai, kad Jekaterina sutramdė Lietuvių – Lenkų valstybę, niekindama Piastų dinastijos sostą. Vienintelis tyrimas, kurį pavyko rasti apie tualetų (taip vadinamų watercloset) istoriją, patvirtina mano įtarimą apie legendos nepagrįstumą. Autorius nurodo, kad iki šiol yra šventai laikomasi šios nepagrįstos versijos, kad sostą į Rusiją iš Varšuvos atvežė Suvorovas. Beje, tyrimai apie Jekaterinos II mirtį pateikia duomenis, kad imperatorienė iš tikrųjų nemirė „toje“ vietoje, ją tik ištiko priepuolis. O mirė ji savo lovoje kitos dienos rytą.

Bet, matome, kad rusų visuomenei yra smagu vartoti turimą nepatikimą informaciją, o ją, pasirodo suteikiame mes patys. Taigi, ar verta taip pristatinėti mūsų saugomą paveldą? Juk mes pristatome savo valstybę ir savo istoriją. Net ir turėdama rusiškas šaknis ir kasmet apsilankydama šioje šalyje, esant tokiai politinei situacijai, nedrįsčiau ir net nepagalvočiau iš tokios pusės pristatinėti savo šalį. Juk ne visi turistai, atvažiuojantys į Lietuvą, turį atitinkamą išsilavinimą, kad atskirtų tiesą nuo prasimanymų. O keliems žmonėms jie papasakos grįžę tuos prasimanymus? Suprantama, kad turistai mėgsta „pikantiškas“ smulkmenas. Bet jos ir prisimenamos ilgiausiai…

Palieku Jus pagalvoti apie tai ir nuspręsti, kaip gi iš tikrųjų turėtų būti pristatomas mūsų šalies paveldas…

Jūsų, Valentina

Tyrimas apie vaterklozetus rusų carų rumuose:

http://base.pl.spb.ru/FullText/spbiblio/digest_spb/SPb_v070928_3.pdf

Apie Jekaterinos II mirtį:

 

http://history-gatchina.ru/article/smert_e2.htm 

 

http://www.hrono.info/biograf/ekater2.html

Komentarų nėra

Parašykite komentarą