Šis tas apie VU ir kitus universitetus

2007 m. gegužės 29 d. Veronika paskelbė kategorijose: FAKTAI

Prieš vieną mano vestų ekskursijų (2007 05 23) prorektorius dr. Lazutka bendravo su garbiais svečiais iš Švedijos ir atsakė į kelis jų klausimus. Kai ką nugirdau ir aš. Pamaniau, gal kam pravers. Pateikiu informacijos santrauką. 

Pagrindinis VU pastatų finansavimas – valstybės lėšos. Turime kiekvienais metais parašyti strateginius planus ir prašyti pinigų tam ar kitam dalykui. Tačiau, pavyzdžiui, Senato salė yra puikus pavyzdys, kai ir salė ir baldai restauruoti privačiomis lėšomis.

Šiaip universitetas dabar turi net aštuonis finansavimo šaltinius, tarp kurių galima paminėti valstybės paskolas, įvairias programas, struktūrinius fondus, savo pinigus, Europos Komisijos lėšas, privatų kapitalą. Įvairių fakultetų finansavimas skiriasi. Pavyzdžiui, fizika yra “brangesnė” negu humanitariniai mokslai. Tai priklauso nuo dalyvavimo tarptautinėse programose, publikacijų… Formaliai visi finansuojami vienodai, pagal formulę, tačiau praktiškai yra kitaip.

VU priklauso iš viso 216 000 km2 (čia su Kaunu). Aišku, ne visa tai yra mokymo patalpos. Yra bendrabučių, ūkinių pastatų ir t.t. Visa tai yra valstybinė žemė, valstybiniai pastatai. Universitetas Lietuvoje negali turėti nuosavybės. Bet dabar kaip tik svarstoma šitokios nuostatos pakeitimo galimybė. Nuomos mes nemokame, mes valdome šitą valstybės turtą patikėjimo teise, – mes patys palaikome, prižiūrime tą turtą, ir dėl to valstybė nereikalauja mokėti nuomos.

Turime virš 23 tūkst. studentų. Čia neįskaičiuojant doktorantų ir rezidentų (jų yra apie tūkstantį).

Universitetai – Lietuvoje yra 15 valstybinių ir 7 privatūs. Tačiau VU yra didžiausias, be to tai „klasikinio tipo“ universitetas, rengiantis įvairių sričių specialistus. Neturime tik inžinierijos ir menų. Tokio pat tipo universitetai yra Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Visi kiti yra specializuoti, kaip pavyzdžiui LMTA, VGTU…  

Veronika

Komentarų nėra

Parašykite komentarą